Extrakce zubů moudrosti

Na doporučení zubních lékařů a ortodontistů provádíme extrakce zubů moudrosti i těch neprořezaných nebo častečně prořezaných a s neobvyklou polohou. Odstranění zubů moudrosti hradí zdravotní pojišťovny. Pokud je nutné zub moudrosti odstranit se současným naříznutím dásně a "odvrtáním" části kosti okolo něj, probíhá hojení rány na dvou úrovních. Na povrchu srůstá naříznutá a potom sešitá dáseň. V hloubce pak po zubu a odvrtané kosti zůstane v kosti defekt cca 20 x 15 x 15 mm. Ten se hojí z krevní sraženiny, která se v místě vytvoří. Během týdnů se sraženina změní na vazivo a během měsíců na kost. Aby se krevní sraženina a kost neinfikovaly, podáváme antibiotika v tabletách. Ve srovnání například s ránou na kůži, která se dá prakticky vodotěsně zašít a potom chránit obvazem, se rána v ústech vodotěsně sešít nedá. Dáseň je nepohyblivá, protože pevně lpí na kosti a ke zbylým zubů dáseň přišít nelze, jen se k nim co nejtěsněji přikládá. Tato relativně "netěsná" rána je pak vystavena jídlu, pití, slinám a bakteriím z nich. Pít a jíst člověk musí, ale doporučujeme vynechat teplé nápoje, nekouřit, nepít alkohol, nevyplachovat ústní vodou s alkoholem (např.Listerin). Nezřídka (cca ve 25 %) se pak stane, že během prvních několika dní po výkonu krevní sraženina v kostní ráně tento "nápor" nevydrží a rozpustí se. Kost tak zůstane obnažená, pod "netěsným" stropem ze sešité dásně a i přes antibiotika se rozvine povrchový zánět na kosti, který značně bolí. Je pak nutné ránu opakovaně vyplachovat a vkládat do ní léčivé "vložky", které během následujících cca 14 dní zánět zklidní, na povrchu kosti se vytvoří první vrstva nové měkké tkáně a přestane bolet. 
Nepříjemné komplikaci s rozpuštěním krevní sraženiny v ráně se dá předejít vložením kolagenového kužele do rány hned při výkonu ještě před sešitím rány. Kolagen je hlavní bílkovinná složka ve vazivu a hlavní organická složka v kostech našeho těla. Tím, že jej vložíme do rány, kde se spojí s krví v ráně, přeskočíme tu nejzranitelnější část hojení, kdy se nestabilní krevní sraženina mění na vazivo a kdy se nejčastěji rozpustí. Jsou k dispozici dva typy těchto kuželů: čistý kolagen za 500 Kč nebo kolagen s navázaným antibiotikem Gentamicinem za 1000 Kč.
 

a) Doporučení  po komplikované extrakci s „vrtáním“ do kosti a šitím dásně
·         Doporučujeme klidový režim bez fyzické námahy a sportu minimálně 3 dny po výkonu
·         Pokud budete potřebovat, vystavíme Vám po zákroku pracovní neschopnost
·         Do odeznění  anestézie (umrtvení) zubů, dásní, jazyka a rtů nekousejte tvrdá sousta a nepijte horké nápoje, aby jste si  nepokousali nebo neopařili ret a jazyk
·         Hned po výkonu můžete pít a jíst, ale jen měkké a studené nápoje a jídlo – zmrzlinu, přesnídávku, jogurt, pudink, vodu, vlažný nebo studený čaj, minerálku.
·         2 dny po výkonu nejezte a nepijte teplá jídla a nápoje, protože se tím zvyšuje prokrvení v měkkých tkáních a zvyšuje riziko krvácení a zvětšování otoku. 1 týden nekuřte (nebo silně omezte a nalepte nikotinovou náplast). Nepijte alkohol, jako rozpouštědlo narušuje krevní sraženinu a nejde dohromady s užíváním antibiotik.
·         2 dny po výkonu chlaďte tvář zevně např. modrými gelovými sáčky ochlazenými v mrazáku nebo tamtéž ochlazenou mokrou utěrkou zabalenou v mikrotenovém sáčku.  Chlaďte tvář s přestávkami, například  15 minut a dalších 15 minut nechte tvář volně. Chlazení staví krvácení v měkkých tkáních a tlumí tak narůstání otoku.
·         Od 3. dne po výkonu již studené obklady přestávají plnit svou funkci, proto začněte zvenku operovanou oblast nehřívat suchým zdrojem tepla – infrazářič, biolampa, nahřátá utěrka, v mikrovlnce nahřátý modrý gelový sáček . Nahřátá oblast se více prokrví  a tím se lokálně zvýší metabolický obrat (více krve přinese více živin a kyslíku a odnese zplodiny hojení).
·         Užívejte předepsané léky (analgetika) na bolest, v doporučených intervalech, jak máte napsáno z lékárny na krabičce od léku. První dva dny berte analgetika pravidelně, nečekejte až bolest přijde.  3. den po výkonu, při nekomplikovaném průběhu, užijte jen ranní dávku analgetika a další dávky si berte dle potřeby při bolesti.
·         Užívejte pravidelně předepsaná antibiotika. Lék si berte spolu s jídlem. Obvykle předepisujeme širokospektrá antibiotika, která sice zničí hodně tělu škodlivých baktérií, ale také baktérie, které potřebujeme pro trávení. Na místě  těch užitečných baktérií  se mohou začít množit agresivní baktérie, které jsou odolné na podávaná antibiotika. Proto se, u některých pacientů, objeví po užití antibiotik střevní obtíže – průjmy. V této situaci doporučujeme mezi jednotlivými dávkami antibiotik, obvykle 3 hodiny po jejich požití, užívat  preparáty Laktobacil, Hylak nebo Enterol. Tato tzv. probiotika obsahují pro tělo užitečné, živé bakterie respektive kvasinky, jež dokáží volné místo po zničených užitečných bakteriích obsadit a brání tak množení bakterií, které způsobují průjmy.
·         Malé množství krve ve slinách je po komplikované extrakci  zubu normální. Pokud se objeví větší krvácení (plivete čistou krev), pak se zakousněte v místě krvácení na 20 minut do čistého srolovaného kapesníku. Pokud ani potom krvácení neustane, může se u Vás jednat poruchu srážlivosti krve a je nutné navštívit buď znovu naší ordinaci, pokud ještě trvá ordinační doba nebo zubní pohotovost.
·         Můžete si normálně čistit zuby, ale nevyplachujte ústní vodou s alkoholem (např. Listerine).  Nejlepší jsou ústní vody s chlorhexidinem např. Parodontax, Corsodyl a další. Operační ránu jen lehce očistěte jemným kartáčkem. Po každém jídle si vypláchněte ústa alespoň vodou. Ráno a večer vyplachovat ústa ústní vodou s chlorhexidinem 10 ml 1 minutu.
·         Pokud jsme Vám nalepili Fyziotape zevně na operované místo k potlačení otoku, můžete si jej na  místě ponechat až 4 dny. Lze se s ním sprchovat, potom zase osušit. Po 4 dnech nebo kdykoliv dříve jej lze odmastit benzínem.
·         Otok bývá nejhorší  1.ráno po výkonu, proto si první noc dejte více pod hlavu nebo spěte v křesle, aby byla hlava výše než zbytek těla. Další noci je to již jedno.
·         Nepijte nápoje brčkem, protože vyvinutý podtlak v ústech může odtrhnout krevní sraženinu, která chrání ránu v kosti po zubu před infekcí.

 

b) Doporučení po prosté „obyčejné“ extrakci (trhání) zubu – bez vrtání do kosti a šití dásně
·         Doporučujeme klidový režim bez fyzické námahy a sportu minimálně 1 den po výkonu
·         Užívejte předepsané léky (analgetika) na bolest, v doporučených intervalech, jak máte napsáno z lékárny na krabičce od léku. První den berte analgetika pravidelně, nečekejte až bolest přijde. Další den při nekomplikovaném průběhu, užijte jen ranní dávku analgetika a další dávky si berte dle potřeby při bolesti.
·         Do odeznění  anestézie (umrtvení) zubů, dásní, jazyka a rtů nekousejte tvrdá sousta a nepijte horké nápoje, aby jste si  nepokousali nebo neopařili ret a jazyk.
·         Hned po výkonu můžete pít a jíst, ale jen měkké a studené nápoje a jídlo – zmrzlinu, přesnídávku, jogurt, pudink, vodu, vlažný nebo studený čaj, minerálku.
·          2 dny po výkonu nejezte a nepijte horká jídla a nápoje, nekuřte (nebo silně omezte a nalepte nikotinovou náplast) a nepijte alkohol, aby se v ráně po trhání zubu nerozpouštěla krevní sraženina, která chrání ránu „díru“ v kosti po zubu před infekcí.
·         nepijte nápoje brčkem, protože vyvinutý podtlak v ústech může odtrhnout krevní sraženinu, která chrání ránu v kosti po zubu před infekcí
·         Můžete si normálně čistit zuby, ale nevyplachujte ústní vodou s alkoholem (např. Listerine).  Nejlepší jsou ústní vody s chlorhexidinem např. Parodontax, Corsodyl a další. Operační ránu jen lehce očistěte jemným kartáčkem. Po každém jídle si vypláchněte ústa alespoň vodou. Ráno a večer vyplachovat ústa ústní vodou s chlorhexidinem 10 ml 1 minutu.
·         Malé množství krve ve slinách je po vytržení zubu normální. Pokud se objeví větší krvácení ( plivete čistou krev), pak se zakousněte v místě krvácení na 20 minut do čistého kapesníku. Pokud ani potom krvácení neustane, může se u vás jednat poruchu srážlivosti krve a je nutné navštívit buď znovu naší ordinaci, pokud ještě trvá ordinační doba nebo zubní pohotovost ve Fakultní nemocnici.
·         pokud 3. den po výkonu bolesti rány po zubu  neustupují nebo se nově objeví  jedná se s největší pravděpodobností o tzv. suché lůžko. Takto se nazývá stav, kdy se krevní sraženina jako obvaz v zubním lůžku neudržela, rozpadla se a zmizela. Kost tak zůstala obnažená a zanítila se. Tento stav vyžaduje opětovnou návštěvu v naší ordinaci a lokální ošetření extrakční rány – výplach a vložení protizánětlivé vložky. Někdy je nutné toto ošetření  i vícekrát opakovat. Prevence tohoto stavu spočívá v úzkostlivém dodržování doporučeného režimu viz výše, případně  v aplikaci kolagenové zátky hned po vytržení zubu a jejím zajištění v ráně stehem.

 

c) Doporučení po vzniku tzv. oro-antrální komunikace, tj. komunikace mezi dutinou ústní a čelistní dutinou, po extrakci horních stoliček. Tuto komplikaci vždy ošetřujeme plastikou dásně, která komunikace překryje, ale do zhojení a odstranění stehů je nutné dodržovat konkrétní opatření, aby se rána dobře zhojila a komunikace (píštěl) se znovu neotevřela:
·         Je nutné se vyhnout situacím, kdy se prudce zvyšuje tlak v nose, vedlejších nosních a čelistních dutinách,které jsou všechny navzájem již „od přírody“ propojené. Jedná se o kýchání a smrkání. Kýchnutí je reflex, který lze do jisté míry potlačit, když si špičkou prstu zmačknete reflexní místo uprostřed na horním rtu v rýze  hned pod nosem. Proti smrkání lze použít nosní sprej Muconasal ,Nasivin nebo Olynth, které sníží produkci sekretů nosní sliznice a zároveň nos zprůchodní. Sprej aplikujte určitě na první noc po výkonu. Pokud už budete muset kýchnout nebo smrkat, tak si „neslušně“ nezakrývejte nos a obličej (jen se odvraťte), aby se tlak v čelistní dutině zvýšil jen minimálně.
·         první noc po výkonu se dejte více pod hlavu nebo spěte v křesle, aby byla hlava výše než zbytek těla
·         první nos se také dá očekávat krvácení z nosu, jak se krev z poraněné sliznice vleže přelije z čelistní dutiny do nosu a odtud ven. Této situace se nelekejte, krev si utřete, další noc se to již opakovat nebude
·         Můžete si normálně čistit zuby, ale nevyplachujte ústní vodou s alkoholem (např. Listerine).  Nejlepší jsou ústní vody s chlorhexidinem např. Parodontax, Corsodyl a další. Operační ránu jen lehce očistěte jemným kartáčkem. Po každém jídle si vypláchněte ústa alespoň vodou. Ráno a večer vyplachovat ústa ústní vodou s chlorhexidinem 10 ml 1 minutu.
·         nevstřebatelné stehy v plastice dásně musíme ponechat na místě 2 týdny. Po první týdnu lze odstranit stehy přivrácené ke tváři, kde nejvíce pacientům vadí a kde bývá rána nejdříve zhojená.