Doporučená opatření pro pacienty po implantaci

·         Doporučujeme klidový režim bez fyzické námahy a sportu 3 dny po výkonu.

·         Hned po výkonu můžete pít a jíst. Do odeznění  anestézie (umrtvení) zubů, dásní, jazyka a rtů nekousejte tvrdá sousta a nepijte horké nápoje, aby jste si  nepokousali nebo neopařili ret a jazyk. Můžete však měkké a studené nápoje a jídlo – zmrzlinu, přesnídávku, jogurt, pudink, vodu, vlažný nebo studený čaj, minerálku. Od druhého dne po výkonu až do zhojení operační rány (cca 2 týdny), na straně kde jsou implantáty, jezte jen měkká jídla konzistence míchaných vajíček nebo kaše.

·         2 dny po výkonu nejezte a nepijte teplá jídla a nápoje, protože se tím zvyšuje prokrvení v měkkých tkáních a zvyšuje riziko krvácení a zvětšování otoku. 1 týden nekuřte (nebo silně omezte a nalepte nikotinovou náplast). Nepijte alkohol, jako rozpouštědlo narušuje hojení a  nejde dohromady s užíváním antibiotik.

·         Nepijte nápoje brčkem, protože vyvinutý podtlak v ústech může odtrhávat sešité okraje dásně od kosti a narušit tak hojení.

·         24 hodin po výkonu chlaďte tvář zevně například modrými gelovými sáčky ochlazenými v mrazáku nebo tamtéž ochlazenou mokrou utěrkou zabalenou v mikrotenovém sáčku.  Chlaďte tvář s přestávkami, například  15 minut a dalších 15 minut nechte tvář volně. Chlazení staví krvácení v měkkých tkáních a tlumí tak narůstání otoku.

·         od 3. dne po výkonu již studené obklady přestávají plnit svou funkci, proto (pokud trvá otok po větším zákroku) začněte zvenku operovanou oblast nehřívat suchým zdrojem tepla – infrazářič, biolampa, nahřátá utěrka, v mikrovlnce nahřátý modrý gelový sáček. Nahřátá oblast se více prokrví a tím se lokálně zvýší metabolický obrat (více krve přinese více živin a kyslíku a odnese zplodiny hojení

·         Užívejte předepsané léky (analgetika) na bolest, v doporučených intervalech, jak máte napsáno z lékárny na krabičce od léku. První den berte analgetika pravidelně, nečekejte až bolest přijde.  Druhý den po výkonu, při nekomplikovaném průběhu, užijte jen ranní dávku analgetika a další dávky si berte dle potřeby při bolesti.

·         Užívejte pravidelně předepsaná antibiotika. Lék si berte spolu s jídlem. Obvykle předepisujeme širokospektrá antibiotika, která sice zničí hodně tělu škodlivých baktérií, ale také baktérie, které potřebujeme pro trávení. Na místě  těch užitečných baktérií  se mohou začít množit agresivní baktérie, které jsou odolné na podávaná antibiotika. Proto se, u některých pacientů, objeví po užití antibiotik střevní obtíže – průjmy. V této situaci doporučujeme mezi jednotlivými dávkami antibiotik, obvykle 3 hodiny po jejich požití, užívat  preparáty Laktobacil nebo Enterol (event. oba). Tato tzv. probiotika obsahují pro tělo užitečné, živé bakterie respektive kvasinky, jež dokáží volné místo po zničených užitečných bakteriích obsadit a brání tak množení bakterií, které způsobují průjmy.

·         Malé množství krve ve slinách je po implantaci normální. Pokud se objeví větší krvácení ( plivete čistou krev), pak se zakousněte v místě krvácení na 20 minut do čistého kapesníku. Pokud ani potom krvácení neustane, může se u vás jednat poruchu srážlivosti krve a je nutné nás informovat na mobilním čísle, které každý pacient po implantaci dostává a situaci vyřešíme v naší ordinaci.

·         Můžete si normálně čistit zuby, ale nevyplachujte ústní vodou s alkoholem (např. Listerine).  Nejlepší jsou ústní vody s chlorhexidinem např. Parodontax, Corsodyl a další. Operační ránu 2 dny udržujte čistou jen ústními výplachy potom lze lehce očistit 2x denně jemným (soft) kartáčkem. Po každém jídle si vypláchněte ústa alespoň vodou. Ráno a večer vyplachovat ústa ústní vodou s chlorhexidinem 10 ml 1 minutu.

·         Pokud máte mezerník nebo protézu dosedající  na operované místo (mezeru) s implantáty, nenoste je dva týdny po výkonu. Potom do 1 měsíce od výkonu s nimi nejezte a nenoste je na noc.

·         Neodtahujte a nezvedejte ret nebo tvář, aby jste se podívali na stehy, mohli by jste ránu potrhat.

·         Pokud jsme vám nalepili fyziotape zevně na operované místo k potlačení otoku, můžete si jej na  místě ponechat až 4 dny. Lze se s ním sprchovat, potom zase osušit. Po 4 dnech nebo kdykoliv dříve jej lze odmastit benzínem.

·         Otok bývá nejhorší  1.ráno po výkonu, proto si první noc dejte více pod hlavu nebo spěte v křesle, aby byla hlava výše než zbytek těla. Další noci je to již jedno.

·         Pokud byl součástí výkonu tzv. sinus lift – doplnění kosti pod sliznici čelistní dutiny při implantaci na místo stoliček nahoře doporučujeme navíc:

                                  i.            Vyhnout se situacím, kdy se prudce zvyšuje tlak v nose, vedlejších nosních a čelistních dutinách,které jsou všechny navzájem již „od přírody“ propojené. Jedná se o kýchání a smrkání. Kýchnutí je reflex, který lze do jisté míry potlačit, když si špičkou prstu zmačknete reflexní místo uprostřed na horním rtu v rýze  hned pod nosem. Proti smrkání lze použít nosní sprej Muconasal , Nasivin nebo Olynth, které sníží produkci sekretů nosní sliznice a zároveň nos zprůchodní. Sprej aplikujte určitě na první noc po výkonu. Pokud už budete muset kýchnout nebo smrkat, tak si „neslušně“ nezakrývejte nos a obličej (jen se odvraťte), aby se tlak v čelistní dutině zvýšil jen minimálně.

                                ii.            první noc se také dá očekávat krvácení z nosu, jak se krev z poraněné sliznice vleže přelije z čelistní dutiny do nosu a odtud ven. Této situace se nelekejte, krev si utřete, další noc se to již opakovat nebude.