Nejčastější typy "řešení" pomocí implantátů

1.       Zub je stále na místě, ale je tak poškozený, že již nejde zachránit a je určen k vytržení
Už v tuto chvíli je vhodné, jako jedno z možných řešení, zvážit možnost jeho náhrady implantátem. Někdy lze rovnou implantovat formou „kus za kus“ například v případě úrazu, kdy se zlomí jinak zdravý zub. Častěji je vytržení zubu nutné akutně pro bolesti od zánětu. V tom případě je jistější, po vytržení zubu, jeho lůžko (díru po zubu) ihned vyplnit materiálem, který slouží jako „lešení“ k regeneraci nové kosti. Používáme kolagenový konus nebo granulát trikalciumfosfátu nebo granulát ze speciálně upravené hovězí kosti (švýcarské nebo německé provenience). Zabrání se tak tomu, aby kost doslova zmizela. Naopak se většinou podaří zachovat její dostatečný objem k pozdějšímu zavedení implantátu. Což lze obvykle provést za cca 4 měsíce od vytržení zubu a doplnění kosti. Obvyklá cena za kolagenový konus je 500 Kč. Za kolagenový konus napuštěný antibiotikem Gentamicinem 1 000 Kč. Za jednu dávku trikalciumfosfátu 1 000 Kč. Za jednu dávku granulátu z hovězí kosti a regenerační membránu celkem 6 000 Kč.

2.       Chybí jeden zub, kosti je dostatek
Řešením je klasický válcový implantát nebo miniimplantát (u řezáků dole) a zirkonová korunka. Obvyklá celková cena do 20 000 Kč.

3.        Chybí jeden zub, ale kosti je málo
Zavádíme válcový implantát nebo miniimplantát, doplňujeme kost a necháváme zhotovit zirkonovou korunku. Obvyklá celková cena do 26 000 Kč.

4.       Chybí více než jeden zub a je dost kosti 
V tomto případě zavádíme válcové implantáty, na které necháváme zhotovit zirkonový můstek. Obvyklá cena za dva implantáty a tříčlenný můstek je 45 000 Kč.

5.       Chybí více než jeden zub a kosti je málo
Zavádíme válcové implantáty, doplňujeme kost a osadíme zirkonovým můstkem. Obvyklá cena za dva implantáty, tříčlenný můstek a doplnění kosti je 55 000 Kč.

6.     Chybí jeden nebo několik zubů, ale finance jsou omezené
Pak není implantační řešení vhodné. Pro pacienta i lékaře je lepší zhotovit klasickou zubní náhradu - můstek, mezerník nebo částečnou snímatelnou náhradu, na které přispívá i zdravotní pojišťovna. Pokusy o kompromis a snaha o tzv. "sociální" řešení vedou ke zklamání pacienta i lékaře.

8.       Bezzubá dolní čelist, kosti je dost, ale finance jsou omezené
Zavádíme minimálně 2 implantáty standardní velikosti, které drží tzv. "hybridní" totální náhradu systémem Locator, princip patrice a matrice (jako patentka). Výhodou tohoto řešení je vyšší stabilita náhrady. Při dvou implantátech je cena celé práce včetně protézy tzv. "na klíč" 40 000 Kč.

9.       Bezzubá horní čelist, kosti je dost, ale finance jsou omezené
Kost v horní čelisti není tak pevná, jako v dolní a tak je nutné použít i pro kotvení hybridní náhrady více implantátů, ideálně 4 a ty ještě spojit třemenem. Toto řešení v podmínkách ČR pro pacienta finančně nedává smysl (typické "za hodně peněz málo muziky"). 

10.        Bezzubá horní, dolní nebo obě bezzubé čelisti, finance nejsou problém a proto pacient vyžaduje řešení "napevno" a co nejrychlejší současně je dostatek kosti po ztrátě zubů 

Pak je vhodná náhrada tzv. „all-on-4“, tj. 4 implantáty na jednu čelisti, které nesou pevnou (fixní) náhradu s 10 až 12 zuby v každé čelisti. Toto řešení umíme zvládnout s originálním švédským systémem Nobel za jeden den. Ráno přijde pacient bezzubý nebo i s posledními zkaženými zuby a večer jde domů se zuby napevno. Jedna takto ošetřená čelist vyjde za ten jeden den se vším všudy na 120 000 Kč. Zuby, které pacientovi večer k implantátům přišroubujeme jsou celé "jen" ze zpevněné pryskyřice (jedině tak se dají vyrobit za pár hodin) a jedná se tedy o provizorní náhradou, na kterou poskytujeme záruku 6 měsíců. Po 6 měsících by se správně měla zhotovit nová náhrada, která má kovovou kostru, je pevnější, přesnější a trvanlivější. Na takovou definitivní náhradu poskytujeme záruku 2 roky a stojí dalších 50 000 Kč. Pokud se pacient rozhodne si ponechat původní provizorní náhradu, tak po 6 měsících si její případné opravy hradí sám. Většinou taková oprava stojí mezi 3 000 - 5 000 Kč a obvykle je možná do druhého dne. 

11.       Bezzubá horní, dolní nebo obě bezzubé čelisti, problémem jsou buď finance a/nebo nedostatek kosti pro okamžité zatížení typu All-on-4 a "zuby za jeden den".
 V těchto případech nepoužíváme systém Nobel, ale běžné implantáty a doplňujeme chybějící kost. Implantátů je potřeba 6 - 8, podle toho, kolik kosti chybí. Tato fáze léčby stojí 60 000 Kč bez ohledu na počet implantátů a množství doplňované kosti. Pak je nutné počkat 3 - 6 měsíců na vhojení doplněné kosti a implantátů a teprve potom necháváme zhotovit definitivní náhradu s kovovou konstrukcí. Tato fáze léčby stojí dalších 60 000 Kč.
Alternativně lze i v případech, kde tzv. chybí kost pro klasické implantáty, použít tzv. Strategické implantáty, ty se zavádí do pevné kosti, která se nachází v základech obou čelistí. Strategické implantáty mají speciální tvar, dají se ohýbat a navíc i přímo v ústech spojovat do armovaných titanových konstrukcí technikou tzv. synkrystalizace. Typicky se používají pro vyřešení celé čelisti nebo jednoho kvadrantu. Součástí této techniky ošetření pomocí implantátů je i okamžité zatížení. Cena za toto řešení je podle rozsahu ošetřené části čelisti 50000 - 100000 Kč.

Důvodů pro nedostatek kosti před implantací je více. Nejčastěji je to po dlouhodobě probíhající neřešené parodontóze, která dokáže kost okolo zubů doslova rozpustit a po jejich vytržení/vypadnutí již není kam klasické implantáty zavést. Vzácněji dojde ke ztrátě kosti úrazem. Část pacientů se také pro implantaci rozhodne až po dlouhé době od vytržení posledních zubů, potom co ztratí trpělivost s nestabilními snímacími náhradami nebo se objeví finance, které by mohli do implantačního řešení vložit.  Mezitím však kost nesoucí zuby, nemajíc po jejich vytržení odůvodnění pro svou existenci, se postupně zmenšuje, až zcela vymizí. Z horní a dolní čelisti pak zůstanou jen tenké tzv. základní desky, které lze využít jen v oblasti brady pro klasické implantáty nebo v celých čelistech pro tzv. Strategické implantáty viz výše.